2017 Eagle Award Nominees

Congratulations to these amazing Students, Parents, Teachers, Pastors & Mentors

You're leadership has not gone unnoticed and the impact you are making in the Kingdom is worthy of praise and recognition! 


Outstanding Christian Leadership

The Outstanding Christian Leadership Award  recognizes students who display Christ-like character and an aptitude to make a difference through the gospel.  

Russell Anderson - Cabarrus Charter Academy

Noah Beard  - Queens Grant Community School

Dylan Bono - JN Fries Middle School

Jake Braswell - Queens Grant High School

Luke Braswell - Queens Grant High School

Abby Brewer - Hickory Ridge High School

Breanna Brummet - Wakefield High School

Samantha Cannon - Hickory Ridge Middle School

Caleb Carr - Brookstone School

Paige Chabala - Corriher Lipe Middle School

Tre'Darian Daniels - Eastway Middle

Josh Devine - South Meck High School

Mya Drayton - Brookstone School

Arnajhia Fant - West Meck High School

Katie Ferguson - West Rowan High School

Mason Furches - Southeast Middle School

Cayson Gregory - Northwest Cabarrus High School

Briawna Greene - Charlotte Secondary

Elizabeth Godin - Kannopolis Middle School

Caleb Griffin - Lancaster High School

Emma Harwell - Rock Hill  High School

Dre'Quan Harriston - West Charlotte High School

DeShai Harris - Garinger High School

Jasmine Henry - Winkler Middle School

Catie Holshouser -  Myers Park High School

 Vilena Hrebar- Rock Hill High School

Lindsey Johns - RCEC South

Brennan Jones - Mt. Pleasant Middle School

Emily Kapp - Winkler Middle School

Xavier Kelley - Sun Valley High School

Tyler King - Northeast Cabarrus Middle School

Carter Knighten - North Stanly High School

Brooke Laferty - Bailey Middle School

Kylie LaRousa - Hickory Ridge Middle School

William Lutz - RCEC North

Jesse Matthews - Riverwalk Charter

Jadeya McClaudy - Thomasboro Academy

Matthew McCurry - Pine Lake Preparatory

Briant McDaniel - CC Griffin Middle School

Dominic McDaniel - CC Griffin Middle School

Jadeya McClaudy - Thomasboro Academy 

Mallory Miller - Lincolnton High School

Anthony Morrow - Albemarle Road Middle

Jacob Mullis - East Union Middle School

Leslie Nyandjo - North Meck High School

Aiden Palmer - Ridge Road Middle School

Emma Perotti - Queens Grant High School

Natalie Pidge - AL Brown High School

Crystal Posey - CPCC Cato Middle College 

Makenzie Pucci - Mount Pleasant High School

Dann Queen - Weddington High School

Abby Rollins - LKN Charter

Brittney Smith - Indian Land High School

Desarae St. Cyr - Rock Hills High School

Brandon Shue - Concord High School

Kennedy Scott - West Stanly High School

Jake Session - Anson Early College

Rylan Sloop - Ashbrooke High School

Nikki Skipper - Hickory Ridge Middle School

Alyson Smith - Mallard Creek High School

Sara Sprague - Queens Grant Community College

Nikki Stephenson - Mount Pleasant Middle School

Stacey Stolar - Charlotte Country Day

Hannah Taylor - Bailey Middle School

Andrew Trick - Northwest Cabarrus Middle School

Claire Tynan - Mount Pleasant High School

Bailey Willis- Mallard Creek High School

Campbell Woodmansee - Metrolina Christian

Haylee Wright - Northwest Cabarrus Middle School

Valerie Yen - Oak Grove Middle School 

Matt Zeiger - Northwest Cabarrus Middle School

 

 

Legacy Award  

Honoring the life and legacy of Leigh Lane Edwards and Sarah Ann Longstreet, two outstanding Christian leaders who left their mark on this world and continue to inspire young believers to live out their faith. Legacy nominees must be graduating 12th graders

Sam Brooks - Queens Grant High School

Katherine Darden - Providence High School

Hailey Eshenbaugh - Piedmont High School

Connie Francovig - Hough High School

Emily Graham - Cox Mill High School

Olivia Guillebeau - Providence High School

Christine Halterman - J.M. Robinson High

Dominique Harris - Porter Ridge High School

Jodi Helms - Piedmont High School

Cierra Hunter - South Rowan High School

Najah Matthews - Rocky River High School

Annie Miller - Hickory Ridge High School

Keelee Morgan - Jesse Carson High School

Kouame N'Dri - Rocky River High School

Zeke Perotti Queens Grant High School

Lauren Romero - Rock Hill High School

Ben Shoaf - Jesse Carson High School

Harrison Skey - Mount Pleasant High School

Cierra Stevenson - Levine Middle College

Sydney Widenhouse - Piedmont High School

 

Club of the Year Eagle Award

Every one of our 586 clubs deserve this award in different respects but this award is given to a club that has displayed excellence in club programming, leadership, community service and diversity.

Cabarrus Charter Schools

C. C. Griffin Middle School

East Union Middle School

Hickory Ridge Middle School

Hickory Ridge High School

Providence High School

Queens Grant High School

Queens Grant Community School

Rocky River High School

Southwest Middle School

 

Teacher Sponsor Eagle Award

A vital and indispensable leadership role in every Youth Commission club is the teacher or faculty member that sponsors and provides leadership to the club.  

Robin Brown - MLK Middle School

Jake Doster  - Mint Hill Middle School

Lisa Faggart  - China Grove Middle School

Maria Freeman - Erwin Middle School

Deanna Jones  - Mt. Pleasant Middle School

Phyllis Merritt - Bailey Middle School

Hannah Linn- South Rowan High School

Samuel Wasserman  - Rocky River High School

Kelly Wright - J.M. Robinson High School

Bryan Vanderhill - J.M. Robinson Middle School 

 

Campus Mentor Eagle Award

Campus mentors are often the bridge between the local church and a local school. Campus mentors are pastors, parents or adults who invest heavily in students on campus.  Directly and indirectly influencing the club by providing leadership, discipleship, guidance and care - strong YCI clubs often have an influential mentor at the core.

Justin Curry - Kerr Memorial

Brian Farmer  - First Baptist Salisbury

Brian Graham - Faith Church

John Johnson - Parkwood Baptist

Ian Montalto - Venture Church

Brandon Mullis - Eastern Hill Baptist 

Shane Roberts - First Reformed Landis

Johnny Rocco - Grace Covenant

Jeff Turner - Idlewild Baptist Church

Cam Smith - Steele Creek Church 

Josh Owen - First Baptist Monroe

Justin Wallace - The Pointe

Jay Wells - Forest Hill Church 

Mike Williams- Arlington Baptist Church

Curtis Williams - Brown Creek 

 

 

Parent of the Year Eagle Award

It is the desire of YCI for every parent to be involved on some level at their child's local school.  Providing leadership, organizing service projects, mentoring students, encouraging teachers, arranging rides to or from club or bringing a couple dozen doughnuts - there's never a shortage of involvement opportunities. 

Suzanne Brown - Cabarrus Charter

Karen Dresher - Bradford Prep

Wendy Lenhof - Corivan Charter

Jason Pierce - RCEC

Melissa Purdue - Cabarrus Charter

Kristen Trick - Northwest Cabarrus

Laura Stephens - Charlotte Country Day

Laura Swisher - Charlotte Country Day